Odpady, kaly a sedimenty

Odpady lze dělit z různých hledisek. Podle skupenství hmoty se dělí na pevné a kapalné, podle původu na odpad z těžby, průmyslové odpady, zemědělské odpady a komunální odpady. Specifickým druhem odpadu jsou odpady z výroby, především strojírenské.

Kal je odpadním produktem procesu čištění odpadních vod. Odpadní voda přitékající na čistírnu odpadních vod (ČOV) je během procesu čištěna a na odtoku z ČOV je obsah znečišťujících látek podstatně snížen, nežádoucí složky obsažené ve vodě se koncentrují do odpadního kalu.

Sediment je usazenina, složená z částic pevných látek, které se vlivem tíže usadily na dně prostoru, naplněného plynem, tedy např. zemskou atmosférou, nebo kapalinou, např. nádoby nebo přírodní vodní prostory (řek, jezer, vodních nádrží, moří, oceánů apod.). Sediment může být tvořen jakoukoliv látkou, která může být v přírodě přenesena větrem nebo vodním tokem i ze značně vzdálených míst.

Naše laboratoř nabízí rozbory kalů, sedimentů a odpadů, které jsou vyžadovány platnou legislativou, ale i mnoho dalších analýz nad rámec dle jednotlivých požadavků zákazníků.

Nejčastěji jsou rozbory realizovány dle požadavků zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. a vyhlášek č. 273/2021 Sb. v platném znění a č. 257/2009 Sb. v platném znění. Výsledky analýz těchto materiálů jsou určujícím faktorem pro jejich další využití a nakládání s nimi.

Vyhláška 273/2021 Sb. se zabývá podrobnostmi nakládání s odpady – posouzení možnosti využití sedimentu k zásypu (terénní úpravy).

Vyhláška 257/2009 Sb. stanoví podmínky a způsob používání sedimentů na zemědělské půdě, limitní hodnoty rizikových prvků a látek v sedimentu a půdě, na kterou má být použit.

Tyto rozbory jsou určeny stavebním a vodohospodářským firmám, správcům toků a vodních ploch, provozovatelům ČOV, zemědělcům, společnostem zabývajícím se nakládáním s odpady atp.